BELYSNING / Bordslampor / Bordslampfot 5806005
*
nr 580 6005
Bordslampfot
Funkis, metall, (liten buckla)
Utrop:
100 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:37:35
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
25/4 21:06:48
1
150 kr
27/4 15:42:06
2
150 kr
27/4 15:42:39
2
200 kr
27/4 15:49:08
2
250 kr
27/4 18:29:41
1
250 kr
27/4 18:31:10
1
300 kr
27/4 18:32:35
2
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor funkis liten buckla metall
-
6014 Bordslampa
Hans Agne Jakobson, Markaryd, Modell B-124, Design..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:39
-
6156 Fotogenlampa
+ 1 par lyktor, Karlskrona Lampfabrik, mässing. Hö..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:26
*
Bordslampfot
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6005
Bordslampfot
Funkis, metall, (liten buckla)
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
25/4 21:06:48 | 1 | 150 kr |
27/4 15:42:06 | 2 | 150 kr |
27/4 15:42:39 | 2 | 200 kr |
27/4 15:49:08 | 2 | 250 kr |
27/4 18:29:41 | 1 | 250 kr |
27/4 18:31:10 | 1 | 300 kr |
27/4 18:32:35 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor funkis liten buckla metall
-
6014 Bordslampa
Hans Agne Jakobson, Markaryd, Modell B-124, Design..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:39 -
6156 Fotogenlampa
+ 1 par lyktor, Karlskrona Lampfabrik, mässing. Hö..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:26